Salariile din firmele deÅ£inute de străini au crescut, în medie, cu circa 4,5% anul acesta, sub nivelul inflaÅ£iei. Aproape o treime dintre ele au menÅ£inut salariul la nivelul de anul trecut,
VeÅŸti bune din partea companiilor străine. Jumătate dintre firmele multinaÅ£ionale prezente în România susÅ£in că au făcut ÅŸi că vor mai face angajări anul acesta. Cele mai mari ÅŸanse de angajare sunt în sectoarele IT, producÅ£ie ÅŸi vânzări de bunuri de larg consum ÅŸi industria energetică, conform unui studiu Mercer.
"Este un semnal pozitiv venit din partea multinaÅ£ionalelor. Procentul de 50% este unul foarte bun. El reprezintă atât înlocuirea plecărilor naturale, cât ÅŸi extinderea anumitor linii de business", a declarat pentru Gândul Oana Datki, country manager Consulteam România, reprezentantul pe piaÅ£a locală al Mercer.
Jumatate dintre multinationale fac angajari
Salariile din firmele detinute de straini au crescut, in medie, cu circa 4,5% anul acesta, sub nivelul inflatiei. Aproape o treime dintre ele au mentinut salariul la nivelul de anul trecut, scrie Gandul.
Discutii asupra articolului "Jumatate dintre multinationale fac angajari":
Opinia cititorilor nostri este importanta pentru noi, 9AM incurajand publicarea comentariilor voastre. Pe site urmeaza sa isi gaseasca locul numai comentariile pertinente, on-topic, prezentate intr-un limbaj civilizat, fara atacuri la persoane / institutii. Ne rezervam dreptul de a elimina orice comentariu care nu corespunde acestor principii, precum si de a restrictiona accesul la comentarii utilizatorilor care comit abuzuri grave sau repetate.
