Call center-ele, dar si alte firme din domeniul serviciilor externalizate, precum si firmele din sectorul de retail sau farmaceutic sunt principalii angajatori in aceasta perioada, potrivit consultantilor in domeniul resurselor umane.

"Unele companii au anuntat ca pana la finele anului vor sa isi dubleze numarul de personal. In cazul hipermarketurilor, de exemplu, care anunta deschiderea de noi magazine, vorbim chiar de sute de angajari", a declarat Corina Diaconu, managing director al firmei de recrutare ABC Human Capital.

Astfel, mari companii, precum Oracle sau HP, au în plan angajarea câtorva sute de persoane pe asemenea posturi până la sfârÅŸitul acestui an. De exemplu, Generated Solutions (CGS), divizia locală a companiei americane care oferă, printre altele, ÅŸi servicii de call center, angajează până la sfârÅŸitul anului 500 de persoane.